| Intended use | Marine and recreation |
| Application | Camper ; Camping trailers ; Motor boats ; Electric boats ; Sailing yachts ; Cleaning machines ; All markets |
| Battery capacity | 180.0 Ah |
| Battery CCA | 1000.0 A |
| Battery manufacturer | EXIDE |
| Battery type | Dual purpose / Starting / Additional -AUXILIARY |
| Battery layout | L+ |
| Battery model | DUAL ; MARINE/RV |
| Maintenance type | Maintenance free |
| Type | Started |
| Battery energy | 850.0 Wh |
| Length | 513.0 mm |
| Width | 223.0 mm |
| Height | 223.0 mm |
| Terminal posts | Standard |
| Battery weight | 46.1 kg |
| Battery bottom rail | B0 |
| EAN code | 3661024037440 |
| Rated voltage | 12.0 V |
| Weight | 46.10kg |
Deep Cycle, Marine Batteries
EXIDE Battery 12V 180Ah/1000A DUAL; MARINE/RV (L+ standard)
337,53 €
& Free Shipping for orders over €300 — max total weight 3 kg.Availability: In stock (can be backordered)
| Weight | 71,4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 51,8 × 27,9 × 24 cm |
| VENDOR |














