| Intended use | LKW |
| Application | Truck |
| Battery capacity | 185.0 Ah |
| Battery CCA | 1150.0 A |
| Battery manufacturer | EXIDE |
| Battery type | Starting |
| Battery layout | L+ |
| Battery model | POWERPRO |
| Length | 513.0 mm |
| Width | 223.0 mm |
| Height | 223.0 mm |
| Terminal posts | Standard terminal |
| Battery weight | 45.71 kg |
| Battery bottom rail | B00 – no fitting flange |
| EAN code | 3661024035316 |
| Rated voltage | 12.0 V |
| Weight | 44.40kg |
Marine Batteries, Starter/Engine
Exide Battery 12V 185Ah/1150A POWERPRO (L+ Standard terminal)
307,64 €
& Free Shipping for orders over €300 — max total weight 3 kg.Availability: In stock (can be backordered)
| Weight | 45,7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 51,3 × 22,3 × 22,3 cm |
| VENDOR |














