| Intended use | Marine and recreation |
| Application | Truck ; Camper ; Camping trailers ; Motor boats ; Electric boats ; Sailing yachts ; Golf Cart ; Cleaning machines ; Electric generator |
| Battery capacity | 140.0 Ah |
| Battery CCA | 700.0 A |
| Battery manufacturer | EXIDE |
| Battery type | AGM |
| Battery layout | L+ |
| Battery model | DUAL AGM ; MARINE/RV |
| Battery energy | 1200.0 Wh |
| Length | 513.0 mm |
| Width | 189.0 mm |
| Height | 223.0 mm |
| Terminal posts | Standard terminal |
| Battery weight | 45.0 kg |
| Comments | DUAL AGM flat |
| Battery bottom rail | B0 |
| EAN code | 3661024035958 |
| Rated voltage | 12.0 V |
| Weight | 44.30kg |
AGM, Marine Batteries
EXIDE Battery 140Ah/700A DUAL AGM; MARINE/RV (L+ Standard terminal)
470,80 €
& Free Shipping for orders over €300 — max total weight 3 kg.Availability: In stock (can be backordered)
| Weight | 44,3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 51,3 × 18,9 × 22,3 cm |
| VENDOR |














