|
Product details
|
|
|---|---|
| Intended use | Marine and recreation |
| Application | Passenger cars ; Camper ; Camping trailers ; Motor boats ; Electric boats ; Sailing yachts ; Golf Cart ; Cleaning machines ; Electric generator |
| Battery capacity | 80.0 Ah |
| Battery CCA | 540.0 A |
| Battery manufacturer | EXIDE |
| Battery type | Gel |
| Battery layout | R+ |
| Battery model | GEL ; EQUIPMENT ; MARINE/RV |
| Maintenance type | Maintenance free |
| Kind | Started |
| Battery energy | 900.0 Wh |
| Length | 353.0 mm |
| Width | 175.0 mm |
| Height | 190.0 mm |
| Terminal posts | Standard terminal |
| Battery weight | 27.0 kg |
| Comments | EQUIPMENT GEL |
| Battery bottom rail | B00 – no fitting flange |
| EAN code | 3661024035835 |
| Rated voltage | 12.0 V |
GEL, Marine Batteries
Battery EXIDE 12V 80Ah/540A EQUIPMENT; GEL; MARINE/RV (R+ standard terminal) 353x175x190
304,27 €
& Free Shipping for orders over €300 — max total weight 3 kg.Availability: In stock (can be backordered)
| Weight | 27 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35,3 × 17,5 × 19 cm |
| VENDOR |















