| Intended use | PKW and LCV |
| Application | Passenger cars |
| Battery capacity | 45.0 Ah |
| Battery CCA | 330.0 A |
| Battery manufacturer | 4MAX |
| Battery type | Starting |
| Battery layout | L+ |
| Breather | Breather on the top |
| Maintenance type | Maintenance free |
| Type | Started |
| Length | 238.0 mm |
| Width | 129.0 mm |
| Height | 227.0 mm |
| Terminal posts | Thin terminal (Japanese vehicles) + standard terminal |
| Battery weight | 12.1 kg |
| Battery bottom rail | B00 – no fitting flange |
| EAN code | 5901655198904 |
| Rated voltage | 12.0 V |
| Weight | 12.10kg |
Car Batteries, Starter/Engine
4MAX Battery 12V 45Ah/330A (L+ thin terminal (japanese vehicles) + standard terminal)
65,36 €
& Free Shipping for orders over €300 — max total weight 3 kg.Availability: In stock (can be backordered)
| Weight | 12,1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23,8 × 12,9 × 22,7 cm |
| VENDOR |














