|
Product details
|
|
|---|---|
| Intended use | PKW and LCV |
| Application | Passenger cars ; Commercial vehicle battery |
| Battery capacity | 95.0 Ah |
| Battery CCA | 850.0 A |
| Battery manufacturer | 4MAX |
| Battery type | Starting / AGM |
| Battery layout | R+ |
| Battery model | START&STOP AGM |
| Maintenance type | Maintenance free |
| Kind | Started |
| Length | 352.0 mm |
| Width | 175.0 mm |
| Height | 190.0 mm |
| Terminal posts | Standard terminal |
| Battery weight | 26.3 kg |
| Battery bottom rail | B13 |
| Rated voltage | 12.0 V |
| Vehicles with Start/Stop function | Yes |
| Weight | 26.00kg |
| Inter Cars code | H0A55U |
| Product label |
Print label |
AGM, Marine Batteries
4MAX Battery 12V 95Ah/850A START&STOP AGM (R+ standard terminal) 352x175x190 B13 (agm/starting)
179,04 €
& Free Shipping for orders over €300 — max total weight 3 kg.Availability: In stock (can be backordered)
| Weight | 26 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35,2 × 17,5 × 19 cm |
| VENDOR |













