| Intended use | LKW |
| Application | Truck |
| Battery capacity | 230.0 Ah |
| Battery CCA | 1200.0 A |
| Battery manufacturer | 4MAX |
| Battery type | Starting |
| Battery layout | L+ |
| Battery model | EFB |
| Maintenance type | Maintenance free |
| Type | Started |
| Length | 513.0 mm |
| Width | 276.0 mm |
| Height | 242.0 mm |
| Terminal posts | Standard terminal |
| Battery weight | 55.72 kg |
| Battery bottom rail | B00 – no fitting flange |
| EAN code | 5901655206586 |
| Rated voltage | 12.0 V |
| Weight | 60.50kg |
| Recommended quantity | 2 |
Marine Batteries, Starter/Engine
4MAX Battery 12V 230Ah/1200A EFB rear axle (L+ Standard terminal)
306,85 €
& Free Shipping for orders over €300 — max total weight 3 kg.Availability: In stock (can be backordered)
| Weight | 60,5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 51,3 × 27,6 × 24,2 cm |
| VENDOR |














